Jeneratör SatışJeneratör Satışı hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişim kurabilirsiniz.

Jeneratörün Yapısı ve Çalışma Prensibi

elektrik-jeneratoru
Mekanik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştüren makineler “jeneratör” denir.. Elektrik enerjisinin üretimi, iletilmesi ve dağıtılmasında alternatif akımın kullanılması büyük kolaylık sağlar. Alternatif akımın üretilmesinde jeneratörler kullanıldığı için senkron jeneratörlerin (alternatörlerin ) önemi çok büyüktür. Bugün elektrik enerjisini elde etmek için kullandığımız çeşitli mekanik kuvvetler bulunmaktadır.. Jeneratörler  iki bölümden oluşurlar; endüvi (stator) ve endüktör (rotor).
Stator, alternatörlerde alternatif gerilimin elde edildiği kısımdır.. Yüzeyleri yalıtılmış silisli saçların paketlenmesinden yapılmışlardır. Stator yapılarına göre duran statorlü dönen statorlü olmak üzere iki kısma ayrılmaktadır. Dönen statorlü alternatörün rotoru sabittir olmaktadır. Duran statorlü alternatörün rotoru ise hareketlidi olmaktadır. Alternatör dönen statorlü olsun isterse duran statorlü olsun, stator üzerinde daima alternatif gerilimin üretildiği sargılar bulundurmaktadır. Rotor üzerinde ise daima kutup (doğru akım) sargıları bulunur. Genelde stator, küçük güçlü alternatörlerde dönen kısımda bulunur. Büyük güçlü alternatörlerde ise duran kısımlardabulunmaktadır.
Döner statorlü alternatörler büyük güçler için üretilmemektedirler.. Dönen statorlü makinelerde akım ve gerilimler dış devreye bilezik ve fırçalar yardımı ile alınaktarmaktadırlar.Ancak kuvvetli akım ,yüksek gerilimlerde bu yapılan  işlem birçok sorun yaratabilmektedir.
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (3 Kişi oy verdi, 5 üzerinden : 4,33. Oy vermek ister misiniz? )
Loading...Loading...